Turizmas Lietuvoje | Turizmo katalogas

Turizmo objektai ir maršrutai Lietuvoje

Kelionės po Lietuvą tikslas – tradicinės stogų dangos

27/10/2014 by Tagged with:  
Posted in: Skelbimai

gontaiVisi save gerbiantys stogdengiai, norintys būti ir šiuolaikiški, ir unikalūs, turėtų pakeliauti po Lietuvą ir susipažinti su stogų dengimo technologijomis. Turime omenyje senovines technologijas, kurias galima pamatyti tik tam tikrose vietose. Pirmiausiai reiktų aplankyti tradicines sodybas. Žinomiausios, aišku, yra Rumšiškėse, tačiau jų galima rasti ir kiekviename rajone.

Ką gi reiktų pamatyti, į ką atkreipti dėmesį?

Šiaudinės dangos

Šiaudinės stogų dangos yra bene labiausiai žinoma lietuviška technologija, kurią pamatyti galima ne tik Rumšiškių etnografiniame muziejuje, bet ir kai kuriose šiuolaikinėse kaimo turizmo sodybose. Tai vėl tampa madinga, nes šiaudinė stogų danga turi puikias visiems stogams reikalingas savybes – jos apsaugo nuo šalčio, vasarą – nuo karščio, nepraleidžia lietaus ir drėgmės, neutralizuoja stipraus lietaus garsus. Kaip jos klojamos papasakos bet kuris muziejaus darbuotojas, tad papildomos žinios tikrai nepakenks.

Čerpės

Šiaudinės dangos daugiau būdingos trobelėms ir ūkiniams pastatams, kurios yra paprasto kaimo žmogaus aplinkoje. Molinės čerpės jau yra laikomos labiau aristokratiška medžiaga, tinkanti kitokios paskirties tradiciniams pastatams – dvarams ir rūmams, statytiems iš plytų, o ne medžio. Jas pasižiūrėti galima daugelyje šiuolaikinių surestauruotų ir dar vis apgriuvusių dvarų. Pasidomėkite, kur tokius galite aplankyti netoliese. Aišku, Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Kėdainių ir kituose senamiesčiuose taip pat galite senoviškų čerpių prisižiūrėti į valias.

Gontai – medinės čerpės

Ši technologija, atėjusi iš Vokietijos, Lietuvoje buvo beveik pamiršta, tačiau šiuolaikinės medienos apdirbimo technologijos sugrąžino gontus į mūsų kraštus. Šios stogo dangos yra daromos iš maumedžio lentelių arba didelių skiedrų. Vienas maumedžio lentelės kraštas yra įpjaunamas, kad glaudžiau prisiglaustų prie kitos. Taip gontai ant stogo yra stabilūs ir gali tarnauti iki 100 metų. Lietuvoje maumedis yra retas, tad kartais naudojama ir drebulė. Ši technologija yra naudojama jau kelis šimtmečius Vokietijoje, Austrijoje, Italijoje, taip pat ir Lietuvoje. Dažniausiai gontais klojami dideli ūkiniai pastatai, kuriems svarbu atlaikyti drėgmę – tvartai, kluonai, tačiau šiuolaikiniame pasaulyje ši technologija grįžta ir į kaimo turizmo sodybas. Tai ekologiška ir unikalu, be to atrodo įspūdingai.

Išlikusių pastatų Lietuvoje nėra daug, tačiau senuosiuose kaimuose dar pavyksta jų rasti.

Ruberoidas

Šios stogų dangos jums tikrai sukels šypseną, bet reikia pripažinti, kad sovietiniais laikais paplitęs ruberoidas vis dar randamas kaimuose. Tiesiog nusifotografuokite prie tokių pastatų, nes tai vienintelis būdas prisiminti šią technologija, kuri per artimiausius 10-20 metų gali galutinai išnykti…

Keliauti po Lietuvą reikia su tikslu. Tegul jūsų savaitgalinės kelionės tikslas bus aplankyti įdomesnius pastatus su netradicinėmis stogo dangomis.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>