Turizmas Lietuvoje | Turizmo katalogas

Turizmo objektai ir maršrutai Lietuvoje

Novaraistis


Novaraisčio kaimas ir draustinis yra netoli Lekėčių miestelio, Šakių rajone. Šiame kaimelyje prieš kelis dešimtmečius virė gan aktyvus gyvenimas. Sovietų sąjungos laikais šioje vietoje buvo didelis durpynas. Specialiai šiam durpynui kasti buvo padaryta infrastruktūra kaimelyje. Pastatytas bendrabutis, įvesta elektra, vandentiekis, pastatyta durpių džiovykla.

Taip pat į šią gyvenvietę buvo atkelti nauji gyventojai, kurie dirbo prie Novaraisčio durpyno. Kai sugriuvo Sovietų Sąjunga, sugriuvo ir ši durpių kasykla. Kaimelyje beliko gyvent vos keletas žmonių, o durpyno vietoje laikui bėgant susiformavo vandens telkiniai, kuriuose dabar maitinasi ir peri reti Lietuvos vandens paukščiai. Tad nėra to blogo, kas neišeitų į gerą. Būtent tokia lietuvių liaudies patarlę galima pritaikyti šiam atvejui.

Minėtuose Novaraisčio vandens telkiniuose užsiveisė žuvų, o konkrečiau lydekų, ir tas labai masino žvejus. Kiekvieną dieną begalės žvejų važiuodavo gaudyti lydekų ir žinoma trikdydavo paukščių ramybę. Žvejai rinkdavosi ne tik iš aplinkinių miestelių, bet išgirdę apie laimikius atvykdavo ir iš tolimesnių miestų. Per dieną vidutiniškai buvo galima pagauti nuo 10 iki 30 įvairių dydžio lydekų. Tad toki įspūdingi skaičiai, kaip ir minėjome priviliojo daug žvejų.

Laikui bėgant gamtosaugininkai susirūpino dėl tokios žmonių gausos prie šių telkinių ir dėl baidomų paukščių jie nusprendė suteikti Novaraisčiui ornitologinio draustinio statusą ir nuo balandžio iki lapkričio mėnesio drausti žvejybą ir visą kitą veiklą Novaraisčio draustinio ribose.

Žinoma dar ir dabar nemažai žvejų bando žvejoti Novaraistyje, nes tokie laimikiai išties vilioja, tačiau gamtos apsauga nesnaudžia ir vis dažniau išrašo baudas už žvejybą neleistinoje vietoje.

Taip pat draustinio ribose ir aplinkiniuose miškuose auga, dygsta ir noksta daug miško gėrybių. Kadangi ten yra gan drėgnos vietos dėl to galima rasti daug grybų, gervuogių, aviečių bei drėgnas vietas mėgstančių – spanguolių.

Norintiems pasižvalgyti po draustinio teritoriją galima tai padaryti užlipus į specialiai tam reikalui pastatytą apžvalgos bokštelį. O pasižvalgyti išties verta. Atsiveria nuostabūs vaizdai – įvairių paukščių būriai, vandens telkiniai, dar išlikę durpių kalnai ir tt. Toliau bokštelio eiti draudžiama, tačiau praktiškai visa teritorija matosi iš minėto apžvalgos bokštelio.

Taip pat Novaraisčio draustinyje yra ir nedidelės Novos upės ištakos, kuri teka pro Šakių rajoną. Tuo pačiu galime pridurti, jog nuo Novos pavadinimo kilo ir viso šio krašto (regiono) pavadinimas – Zanavykai (iš rusų kalbos išvertus – Za Novoj).

TurizmasLietuvoje.com


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>