Turizmas Lietuvoje | Turizmo katalogas

Turizmo objektai ir maršrutai Lietuvoje

European Destinations of Excellence (EDEN) projekto bendradarbiavimo konferencija

07/03/2009 by Tagged with:
Posted in: Turizmas

European Destinations of Excellence (EDEN) – tai projektas, pristatantis ir skatinantis darnaus turizmo vystymo modelius Europos Sąjungoje. EDEN projekto siekis yra atkreipti dėmesį į Europos turizmo vietovių vertybes, įvairovę, išskirtinumus ir bendrumus. Projektas sudaro sąlygas šių vietovių propagavimui, geriausių pasiekimų ir patirties pasidalinimui ir tarpusavio bendradarbiavimo skatinimui. EDEN projekto procesas paremtas paprastu atrankos principu: kiekvienais metais Europos Komisija išrenka darnaus turizmo specifinę temą. Kiekviena pasirinkta tema akcentuoja skirtingas Europos regionų vertybes ir išskiria vienu ar kitokiu būdu darnaus turizmo vystymo aspektą kultūros, ekonomikos, socialinės aplinkos ir gamtos apsaugos požiūriu. Kiekviena dalyvaujanti šalis išrenka po vieną patraukliausią, tinkamiausią turizmo traukos vietovę, atitinkančią tų metų atrankos temą. Išrinktos projekto vietovės nėra plačiai žinomos ir gausiai lankomos turistų, tačiau jų unikalumas, specifiškumas žada turistams nepamirštamas patirtis ir įspūdžius.
Lietuva EDEN projekte dalyvauja jau antri metai. Pirmųjų metų projekto „Lietuvos turizmo traukos vietovė 2008. Nematerialus kultūrinis paveldas“ laimėtoju tapo Žemaitijos nacionalinis parkas, pristatęs tradicinę etnografinę šventę Užgavėnes ir senuosius amatus – medinių kaukių drožybą. 2009 metų projekto tema – „Lietuvos turizmo traukos vietovė 2009. Turizmas ir saugomos teritorijos“. Tikslas – išrinkti ypatingą Lietuvos vietovę, kurioje saugomos gamtos ir kultūros vertybės sėkmingai derinamos su aktyvaus ir gamtą tausojančio turizmo veikla. Laimėtojas bus žinomas jau šių metų birželio mėnesį.

2009 m. vasario 25-26 d. Airijos Clonakilty apskrityje vyko EDEN projekto dalyvių konferencija, skirta bendradarbiavimo plėtrai. Konferencijoje dalyvavo valstybinių institucijų ir atrinktų vietovių atstovai iš 22 Europos šalių. Clonakilty apskritis – tai Airijos EDEN 2007 m. projekto „Geriausios kaimo vietovės“ laimėtojas. Šio rajono įvairių institucijų atstovai plačiai papasakojo apie darnaus turizmo specifiką ir plėtros tendencijas jų rajone, nuoširdžiai dalijosi patirtimi. Buvo pristatyti geriausi Airijoje darnaus turizmo plėtros pavyzdžiai, tausojančio gamtą turizmo strategija, bendrieji planai, energijos taupymo ir ekoturizmo ženklo svarba, jų taikymas viešbučiams, kaimo turizmo sodyboms, įvairių kitų paslaugų teikėjams. Konferencijos metu buvo akcentuota bendruomenės dalyvavimo gamtą tausojančioje veikloje svarba, išsamiai papasakota apie Colnakilty apskrities patirtį ir bendruomenės iniciatyvas.

Konferencijos metu daug dėmesio buvo skirta EDEN veiklos ir projekto įtakos vietovėms vertinimo kriterijams. Plačiai nagrinėtas EDEN projekto, kaip ženklo, žinomumo Europoje ir kiekvienoje šalyje didinimas, projekto bendrai ir šalių vietovių laimėtojų reklamavimo būtinybė bei galimybės.

Konferencijos dalyviai dalijosi pasiūlymais apie specialiai sukurto EDEN projekto internetinio puslapio www.edenineurope.eu. plėtojimo galimybes. Šis puslapis skirtas EDEN projekto propagavimui, informacijos apie projekto veiklą skaidai, visų šalių projekto dalyvių ryšio palaikymui, jų įdomios ir svarbios informacijos pasikeitimui.

Visi konferencijos dalyviai buvo supažindinti su Clonakilty apylinkėmis ir įvairiais lankytinais objektais: lankėsi žymaus revoliucionieriaus, kovotojo už Airijos nepriklausomybę, garsaus Airijos karininko ir politinio veikėjo Michael John Collins (1890-1922) gimtinėje ir memorialiniame muziejuje; viduramžių liaudies buities muziejuje; apžiūrėjo labai spalvingą ir subtilų modelinį geležinkelio kaimą, skirtą ne tik vaikams; lankėsi vietinėje nedidelėje žuvies ir vištienos rūkykloje, kurios savininkas pasakojo apie specialiai įgyvndinamas gamtą tausojančias verslo subtilybes; stebėjo senovinį airių žaidimą „kelio boulingą“, žaidžiamą su nedideliais akmeniniais rutuliais kaimo keliukuose.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>